Informacje na temat Intergrupy
Aby zrozumieć i docenić to, czym jest Intergrupa, warto przyjrzeć się temu, czym Intergrupa nie jest.
Intergrupa nie jest uosobieniem władzy. Nie jest po to, żeby mówić grupom, co mają robić, co myśleć, jak prowadzić swoje mityngi, co robić z pieniędzmi z tych mityngów.
„Zatem jaką kontrolę nad mityngami sprawują Intergrupy, a jaką kontrolę nad mityngami, Intergrupami lub Regionami sprawuje WSO [Organizacja Służb Światowych]? Żadną. Każda grupa DDA jest niezależna, lecz grupy te zwykle zwracają się o wskazówki do Intergrup, Regionów i WSO w sprawach danej grupy. W DDA nie ma zarządzania ani egzekwowania zasad. Intergrupy i WSO służą grupom jako źródło informacji, a grupy z kolei są zachęcane do tego, aby zapewnić chętnych do pracy, godnych zaufania służebnych, którzy wykonają dobrą pracę ACA na poziomie Intergrupy, Regionu i WSO.
Jednym z nielicznych przypadków, w których WSO lub Intergrupy mogłyby bezpośrednio się zaangażować, byłyby sprawy „dotyczące innych grup lub DDA jako całości”. O ile WSO i Intergrupy, kiedy zostaną o to poproszone, mogą udzielać i udzielają wskazówek mityngom DDA, o tyle ostatecznie muszą się wycofać i pozwolić, by grupy same decydowały o tym, jak prowadzić konkretny mityng.”
Źródło: BRB (Wielka Czerwona Księga), Wgląd w Tradycję Czwartą
Czym jest Intergrupa?
Intergrupa to usankcjonowane przez ACA World Service Organization (Organizację Służb Światowych DDA), dobrowolne zrzeszenie kilku lub więcej grup DDA, najczęściej z jednego rejonu, których przedstawiciele spotykają się na comiesięcznych telekonferencjach, by służyć reprezentowanym przez siebie grupom i łączą swoje wysiłki w celu niesienia posłania dorosłym dzieciom, które jeszcze cierpią.
Aktualnie w Polsce działa jedna Intergrupa. Służy ona polskojęzycznej wspólnocie ACA(DDA/DDD) i niesie posłanie zdrowienia w skali całego kraju i zagranicy. IG zajmuje się także kontaktem i współpracą ze Służbami Światowymi ACA.
Intergrupa jest finansowana poprzez darowizny od osób indywidualnych i grup. IG odpowiada przed grupami ACA(DDA/DDD) w Polsce i za granicą.
IG jest tworzona przez członków wspólnoty i dla członków wspólnoty.
Na obszarach, gdzie istnieje wiele grup DDA, zazwyczaj tworzy się Intergrupę, która stanowi forum dla prowadzenia działalności DDA na danym obszarze geograficznym. Poszczególne grupy DDA nadal prowadzą własną działalność grupową, mogą jednak wybrać swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentowali je podczas konferencji Intergrupy. Dlatego też Intergrupa składa się z przedstawicieli poszczególnych grup DDA [Mandatariuszy]. Intergrupa pomaga w koordynacji działań DDA, np. w prowadzeniu infolinii, informacji publicznej, a także organizuje mityngi w szpitalach, ośrodkach zdrowia oraz innych instytucjach. (…) Po utworzeniu Intergrupy, każda grupa DDA wybiera Mandatariusza – swojego przedstawiciela do Integrupy, który uczestniczy w comiesięcznych lub kwartalnych konferencjach.”
Źródło: BRB (Wielka Czerwona Księga) SIII Jak założyć Intergrupę lub Komisję Służb Regionalnych DDA
„Podobnie jak wiele innych organizacji, DDA ma strukturę, której podstawą są osoby tworzące grupy DDA. Grupy te tworzą Intergrupy, aby pomóc w organizowaniu działalności mityngów na swoim obszarze geograficznym i by nieść posłanie DDA do ośrodków leczenia i innych placówek. Intergrupy pomagają wprowadzać w działanie pomysły na niesienie posłania w danej społeczności. Intergrupy mogą też utworzyć lokalną infolinię lub wyznaczyć osobę odpowiedzialną za kontakt, która będzie odpowiadać na pytania dotyczące DDA. Regiony są tworzone przez kilka Intergrup na danym obszarze geograficznym.
Istnieje także Organizacja Służb Światowych (WSO), która udziela wsparcia Intergrupom i Regionom na całym świecie. WSO udziela również wsparcia obszarom, na których nie ma żadnej Intergrupy.”
Źródło: BRB (Wielka Czerwona Księga) Wgląd w Tradycję Czwartą
Intergrupa działa na rzecz poszczególnych dorosłych dzieci, mityngów i całej polskojęzycznej wspólnoty ACA (DDA/DDD):
• Służy jako źródło informacji dla dorosłych dzieci w Polsce i za granicą
• Niesie posłanie do tych, którzy nadal cierpią
• Prowadzi tę stronę internetową: www.dda.org.pl
• Koordynuje i udostępnia listę mityngów
• Wspiera tworzenie nowych grup
• Opracowuje i rozpowszechnia materiały, które pomagają w przekazywaniu informacji o DDA
• Buduje wspólnotę poprzez organizowanie zlotów radości DDA/DDD oraz warsztatów
• Reprezentuje Polskę w organizacji służb światowych ACA WSO
• Zarządza środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację wszystkich tych działań
• Udostępnia sprawozdania finansowe z otrzymanych darowizn oraz wydatków.
W skład IG wchodzą Mandatariusze (reprezentanci poszczególnych grup DDA) oraz osoby wybrane podczas telekonferencji IG do pełnienia określonych służb w komisjach IG. Są to wolontariusze z mityngów w Polsce i poza jej granicami, którzy poświęcają swój czas, aby pomagać w rozwoju polskojęzycznej wspólnoty DDA.
W ramach Intergrupy funkcjonują następujące służby i komisje, działające na rzecz naszej wspólnoty:
- Prowadzący telekonferencje/Rzecznik,
- Sekretarz,
- Skarbnik,
- Administrator strony internetowej,
- Łącznik ze Służbami Światowymi ACA WSO,
- osoba obsługująca pocztę internetową,
- osoba łącząca z telekonferencją ZOOM
- oraz osoby pełniące służbę Koordynatorów Komisji stałych i tymczasowych
- Komisja do spraw zakładania fundacji
- Komisja Tłumaczeń
- Komisja Informacji Publicznej
- Komisja IT
Pomiędzy Konferencjami Służb Wspólnoty ACA (DDA/DDD) organem decyzyjnym Wspólnoty ACA (DDA/DDD) jest telekonferencja Intergrupy.
Telekonferencje Intergrupy odbywają się online za pośrednictwem ZOOM. Spotykamy się na 2 godziny w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 20.00 czasu środkowoeuropejskiego*, aby móc uczestniczyć w telekonferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy rozsyłany na maile grup.
Klikając tutaj możesz dopisać się do listy osób chcących wziąć udział w telekonferencji. Bardzo prosimy o dokładne wypełnienie tego formularza. To ułatwi nam łączenie osób, sprawdzanie obecności i ustalanie kworum (osób uprawnionych do głosowania) oraz rozsyłanie sprawozdań.
Klikając tutaj możesz dopisać tematy na najbliższą telekonferencję. Tutaj możesz przejrzeć listę wpisanych tematów.
* W wyjątkowych przypadkach jest to inny poniedziałek. Informacja o zmianie terminu jest wtedy rozsyłana do grup.
- Do zadań telekonferencji Intergrupy należą:
- wysłuchanie krótkich sprawozdań Służebnych i Koordynatorów Komisji z działań prowadzonych od ostatniej telekonferencji/Konferencji;
- wysłuchanie zgłoszonych tematów, dyskusja nad nimi i głosowanie;
- powoływanie i odwoływanie służebnych IG: prowadzący, skarbnik, sekretarz, służebni IG i koordynatorzy komisji;
- powoływanie i odwoływanie komisji oraz członków komisji nie powoływanych przez koordynatorów;
- omawianie zagadnień dotyczących Wspólnoty ACA (DDA/DDD) jako całości;
- formułowanie sugestii dla grup ACA (DDA/DDD), których zastosowanie zależy jednak wyłącznie od decyzji sumienia każdej grupy ACA (DDA/DDD).
- Postanowienia
- Postanowienia Konferencji/telekonferencji są wiążące dla Intergrupy ACA (DDA/DDD) i nadają kierunek działalności
- Fundacji Grup DDA/DDD. Postanowienia telekonferencji nie mogą być sprzeczne z uchwałami corocznej Konferencji Służb.
- Spotkania Intergrupy odbywają się w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca w godz. 20:00 - 22:00 czasu polskiego, na platformie Jitsi pod adresem: https://meet.dda.org.pl/intergrupa
- Na spotkanie łączymy się wcześniej (około 19:45), aby nie zakłócać spotkania kwestiami technicznymi. Nazwa użytkownika jaką ustawiamy dla siebie musi zawierać imię i nazwę grupy lub służbę na IG oraz z przodu cyfrę 0 lub 1 w zależności od tego czy posiadamy prawo do głosowania (1), czy nie (0). Prawo do głosowania mają jedynie uprawnieni Członkowie Wspólnoty ACA (DDA/DDD) (Mandatariusze (czyli reprezentanci grup) i służebni IG: Prowadzący, Skarbnik, Sekretarz, inni służebni IG i Koordynatorzy komisji) - przy czym osoba, która pełni więcej niż jedną służbę ma tylko 1 głos i PISZE PRZED IMIENIEM CYFRĘ 1
- Dla lepszej przepustowości łącza internetowego należy wyłączyć kamerę.
- Czas poszczególnych wypowiedzi nie może przekraczać 2 minut. Pierwszeństwo wypowiedzi mają osoby, które zabierają głos po raz pierwszy. Prawo do wypowiedzi mają wszyscy biorący udział w IG członkowie Wspólnoty ACA(DDA/DDD). Aby zgłosić się do wypowiedzi należy kliknąć „łapkę w górę”.
- Decyzje wiążące dla Intergrupy ACA (DDA/DDD) podejmowane są w drodze głosowania. Kworum stanowią wszyscy obecni uprawnieni do głosowania. Do przyjęcia uchwały w danym temacie potrzeba zwykłej większości głosów. W przypadku głosowania z różnicą zdań, po wysłuchaniu głosu mniejszości, głosowanie jest ponawiane.
- Tematy na telekonferencję zgłaszane są w formularzu wysyłanym na adresy mailowe przez Rzecznika - jeśli Twój adres nie jest uwzględniany, to wyślij go do rzecznikdda@gmail.com. Tydzień przed spotkaniem IG Rzecznik wysyła ankietę z tematami do głosowania na maile, a 24 godziny przed spotkaniem wysyła wyniki głosowania czyli kolejność przedstawianych i dyskutowanych tematów.
- Osoba celowo zakłócająca spotkanie, może być z niego usunięta.
Plan telekonferencji
- Odmówienie modlitwy o pogodę ducha DDA/DDD
- Przeczytanie 12 Tradycji.
- Przeczytanie zasad telekonferencji.
- Ustalenie na początku listy osób uprawnionych do głosowania i ustalenie kolejności głosowania. Jeśli ktoś zostanie odłączony np. z powodów technicznych, głosowanie jest kontynuowane bez tej osoby.
- Zatwierdzenie sprawozdania z poprzedniej telekonferencji.
- Przedstawienie porządku obrad.
- Głos służb.
- Przedstawienie, dyskutowanie i głosowanie zgłoszonych wcześniej tematów.
- Podsumowanie.
- Odmówienie modlitwy o pogodę ducha DDA/DDD.
Grafik zwoływania telekonferencji:
- pierwszy poniedziałek miesiąca: telekonferencja. Uwaga: jeżeli telekonferencja przypada w święto, w miesiącu poprzedzającym ją głosujemy nad przesunięciem terminu;
- trzeci poniedziałek miesiąca wysłanie zaproszenia z formularzem do zgłaszania tematów;
- do 3 tygodni po telekonferencji IG: sekretarz rozsyła mailem do grup i służebnych sprawozdanie z poprzedniej TK IG,
- niedziela tydzień przed TK IG - zamknięcie listy tematów, prowadzący rozsyła formularz z ankietą z tematami do głosowania nad kolejnością ich omawiania na TK IG;
- zamrożenie ankiety w niedzielę przed TK IG.
Kim jest Mandatariusz
Mandatariusz to przedstawiciel Twojej grupy w Intergrupie. Jest głosem reprezentującym interesy Twojej grupy.
Jakie zadania pełni Mandatariusz [Przedstawiciel w Intergrupie]:
- Reprezentuje grupę na zewnątrz,
- Obsługuje skrzynkę mailową grupy
- Regularnie uczestniczy w comiesięcznych telekonferencjach Intergrupy.
- Przekazuje na swoim mityngu informacje i ogłoszenia/komunikaty o działalności Intergrupy i Organizacji Służb Światowych WSO. Przekazuje również grupie doświadczenie, siłę i nadzieję od Intergrupy oraz WSO.
- Na konferencji Intergrupy komunikuje pomysły i sugestie Twojej grupy. Przekazuje do wiadomości Intergrupy sprawy i pytania od grupy.
- Pełni służbę w komisjach Intergrupy i WSO: rozwój literatury, działania Skarbnika, tworzenie i wsparcie funkcjonowania strony internetowej, organizowanie wydarzeń specjalnych (np. zloty, warsztaty) prowadzenie działań informacyjnych i inne.
- Bierze udział w mianowaniu innych służebnych Intergrupy i innych uczestników Intergrupy
- Zachęca osoby z grupy do wspierania Intergrupy i WSO i do angażowania się w służbę
Wymagania wobec mandatariuszy:
• Trzeba być w ACA
• Trzeba umieć komunikować się w zdrowy sposób
• Nie można reprezentować więcej niż jednej grupy
Wspólnota DDA to coś znacznie więcej, niż tylko jedna grupa. Oczywiście każda grupa nazywająca siebie grupą DDA/DDD może działać poza strukturami całej wspólnoty. W myśl Tradycji Czwartej każda grupa jest niezależna, z wyjątkiem spraw dotyczących innych grup lub DDA jako całości.
Jednak przynależność do wspólnoty i rejestracja grupy w Intergrupie niesie ze sobą wiele korzyści:
- Grupie łatwiej jest się rozwijać i łatwiej przestrzegać zasad całej wspólnoty, jeśli poprzez swoich przedstawicieli ma bieżący, regularny kontakt z Intergrupą. Izolacja i funkcjonowanie w osamotnieniu może prowadzić do błędnych interpretacji programu wspólnoty, a zwłaszcza błędów w rozumieniu i realizacji Dwunastu Tradycji DDA.
- Dzięki rejestracji grupa zostaje włączona do spisu mityngów DDA, znajdującego się na stronie IG, dzięki temu osoby poszukujące mityngów łatwiej ją znajdą.
- Rejestracja grupy powoduje również, że grupa może otrzymywać informacje od struktury służb DDA, tzn. od Intergrupy, poszczególnych komisji oraz Służb Światowych WSO oraz aktualności dotyczące rozwoju wspólnoty.
- Rejestracja potwierdza, że wasza grupa jest mityngiem Dwunastu Kroków oraz Dwunastu Tradycji. Stosując się do Kroków i Tradycji, nasze mityngi mają spójne przesłanie i cel.
- Mając swojego reprezentanta w IG, grupa ma wpływa na realizowane przez IG działania i podejmowane przez nią decyzje.
- Intergrupa umożliwia komunikację z innymi ludźmi niż ci w Twojej grupie, umożliwia dotarcie do większej ilości osób i współdziałanie.
- Zaangażowanie w Intergrupie daje poczucie przynależności do wspólnoty, która jest ogólnoświatowa.
Grupa powinna założyć własną skrzynkę e-mail (ze względu na RODO nie może to być e-mail osoby prywatnej). Zazwyczaj w adresie e-mail grupy podają swoją nazwę lub miejscowość.
Przedstawiciel grupy, np. nowo wybrany Mandatariusz, powinien przekazać te dane kontaktowe do Intergrupy, za pomocą formularza na stronie IG, który można znaleźć tutaj.
Idealnie byłoby, gdyby każdy mityng w Polsce (i każdy polskojęzyczny mityng na świecie) miał aktywnego reprezentanta grupy – Mandatariusza, który uczestniczyłby w comiesięcznych telekonferencjach Intergrupy.
Czy Twoja grupa bierze udział w telekonferencjach Intergrupy lub wspiera Intergrupę w jakiejkolwiek formie?
„Tradycja Dziewiąta mówi: “ DDA nie powinno nigdy stać się organizacją; dopuszcza się jednak tworzenie służb i komisji bezpośrednio odpowiedzialnych wobec tych, którym służą”. Grupy DDA tworzą Intergrupy, Regiony oraz Organizację Służb Światowych. Te struktury mają za zadanie niesienie spójnego i pełnego współczucia posłania DDA tym, którzy jeszcze nie znają naszego programu. Wsparcie i obsadzenie struktury organizacyjnej zapewniają grupy DDA. Nie jesteśmy w stanie skutecznie nieść
naszego posłania bez wsparcia ze strony grup ani też bez zaangażowania wolontariuszy z tych grup.”Źródło: BRB (Wielka Czerwona Księga), SIII Wsparcie struktury służb
Dla dorosłego dziecka, które trafia do wspólnoty z ciężkim bagażem doświadczeń, priorytetem jest osobiste zdrowienie. Narzędziami, które pomagają uwolnić się od paraliżującego bólu przeszłości i spełniać się w życiu, które toczy się dzisiaj, są nie tylko mityngi, praca na Krokach z towarzyszem podróży lub sponsorem. Nie mniej istotnym narzędziem zdrowienia jest służba.
Jak mówi Rozwiązanie: Rozwijamy się, przechodząc od cierpienia, przez zdrowienie, do pomagania.
DDA to nie tylko Twoje osobiste zdrowienie.
Pełniąc służbę, staramy się oddać wspólnocie część tego, co sami otrzymaliśmy. Pomagając w mityngach jako prowadzący, osoba ustawiająca krzesła, robiąca herbatę lub sprzątająca, albo jako wolontariusz na poziomie Intergrupy lub służb światowych czynimy ten program bardziej dostępnym dla innych, którzy idą w nasze ślady. Nasze zdrowienie zależy od ciągłości programu odkrywania i STOSOWANIA W PRAKTYCE naszego zdrowienia. Służba daje nam możliwość praktykowania zdrowienia w atmosferze wsparcia.
Zachęcamy Cię, byś znalazł w Intergrupie miejsce i służbę dla siebie.
Ponieważ Intergrupa jest Wasza, przystąpcie do działania i weźcie na siebie odpowiedzialność oraz zadbajcie o to, aby Intergrupa i Wasze mityngi były zdrowsze i bardziej produktywne.