FAQ

Spis najczęściej zadawanych pytań. Nie znalazłeś/aś interesującego Cię pytania zapytaj w dziale Kontakt?

Co to jest program 12 kroków DDA/DDD?
Program 12 kroków DDA/DDA jest programem zdrowienia dla osób dorosłych, które zostały wychowane w rodzinie alkoholowej lub dysfunkcyjnej. Program DDA opiera się na sukcesach programu Anonimowych Alkoholików i na jego wersji Dwunastu Kroków i Dwunastu Tradycji.
Członkowstwo w DDA/DDD?

Jedynym wymogiem dotyczącym członkostwa jest chęć powrotu do zdrowia ze skutków dorastania w alkoholowej lub innej rodzinie dysfunkcjonalnej.

Czy DDA/DDD jest organizacją religijną?

DDA oferuje Duchową drogę do uzdrowienia; DDA nie jest organizacją religijną i nie jest związana z żadną religią. Jako struktura Dwunastu Kroków, zachęca każdego uczestnika do poszukiwania Siły Wyzszej i Boga, zgodnie z własnym rozumieniem. Niektórzy rozumieją Boga według własnej religii, w której byli wychowani; w kościele, w synagodze, czy w meczecie. Niektórzy odkrywają Boga w czasie spotkań DDA, doświadczając Go jako pozytywną, wspierającą energię, której są wdzięczni. Niektórzy zastępują groźnego Boga z ich dzieciństwa, Siłą Wyższą lub Bogiem, który kocha i któremu możemy ufać bezgranicznie. Bez względu na to jakie jest nasze rozumienie Boga, wiemy na pewno, że pracując w programie nie możemy uzdrowić się sami. Aby powrocić to zdrowia psychicznego, polegamy na Sile Wyższej, czy Bogu zgodnie z naszym rozumieniem.

Czy moi rodzice muszą być alkoholikami?

Nie!

Jednak jeżeli identyfikujesz się z Problemem lub masz kilka cech z „Listy 14 cech DDA” (ang. „The Laundry List”),lub “lustrzanej listy cech”  wspólnota DDA może Ci pomóc.

Czym jest Siła Wyższa?

Program DDA/DDD jest programem duchowym, nie opartym na żadnej religii ani wierze, lecz na zrozumieniu, że siła większa niż my sami może pomóc nam na drodze do uzdrowienia. Ta Siła Wyższa może być rozumiana w tak różny sposób, jak różne są osoby w naszych grupach.

Gdzie odbywają się mityngi?

Lista wszystkich mityngów znajduje się na stronie: www.adultchildren.org, lub na naszej stronie w zakładce ” Lista mityngów” . Aby się upewnić czy wybrany mityng nadal się odbywa, można zadzwonić pod podany numer telefonu. W zależności od potrzeb zdrowienia członków DDA, spotkania pojawiają się i znikają. WSO stara się uaktualniać informacje, ale nie gwarantuje, że każdy wymieniony na liście mityng obecnie się odbywa. Następny paragraf wyjaśni jakie istnieją możliwości, gdy nie ma mityngu w twojej okolicy.

Jaki jest koszt?

DDA to program samopomocowy, utrzymujący się z własnych składek. Zgodnie z naszą Siódmą Tradycją finansujemy się sami. Podczas spotkań zbieramy dobrowolne składki od uczestników.